انگشت ایران بازار میلیون تسهیلات اردیبهشت

انگشت: ایران بازار میلیون تسهیلات اردیبهشت اخبار اقتصادی و بازرگانی

گت بلاگز اخبار اقتصادی و بازرگانی مقایسه قیمت + خانه متری ۱.۵ میلیون گران شد

از اردیبهشت ماه ۱۳۹۶ تا اردیبهشت ماه ۱۳۹۷ قیمت منزل در پایتخت کشور عزیزمان ایران متری یک میلیون و ۴۵۰ هزار تومان زیاد کردن یافته است. 

مقایسه قیمت + خانه متری ۱.۵ میلیون گران شد

خانه متری ۱.۵ میلیون گران شد+ مقایسه قیمت

عبارات مهم : ایران

از اردیبهشت ماه ۱۳۹۶ تا اردیبهشت ماه ۱۳۹۷ قیمت منزل در پایتخت کشور عزیزمان ایران متری یک میلیون و ۴۵۰ هزار تومان زیاد کردن یافته هست.

به گزارش ایسنا، میانگین قیمت مسکن شهر پایتخت کشور عزیزمان ایران در اردیبهشت ماه ۱۳۹۶ متری ۴ میلیون و ۵۳۰ هزار تومان بود که این رقم در اردیبهشت ماه ۱۳۹۷ به متری ۵ میلیون و ۹۸۰ هزار تومان رسیده و در این شرایط قدرت خرید مسکن به وسیله خانوارها با توجه به قیمت تورم عمومی حدود ۲۵ درصد کم کردن یافته هست. از سوی دیگر، نقش بعضی دفاتر مشاوران املاک به عنوان عامل ثانویه در رشد قیمت ها طی شش ماه اخیر محسوس بوده است.

مقایسه قیمت + خانه متری ۱.۵ میلیون گران شد

چرا منزل یکباره جهش کرد؟

با توجه به طولانی شدن دوره رکود مسکن و اثرپذیری از جهش قیمت ارز و سکه انتظار می رفت که قیمت مسکن در سال ۱۳۹۷ با شیب ملایمی زیاد کردن پیدا کند ولی متقاضیان این حوزه به یکباره در فروردین و اردیبهشت ماه امسال با زیاد کردن ۲۹ و ۳۵ درصد قیمت ها غافلگیر شدند. قیمت در بعضی مناطق پایتخت کشور عزیزمان ایران تا ۵۳ درصد رشد کرد. مشاهدات میدانی حاکی از آن است که بعضی دفاتر مشاور املاک شهر پایتخت کشور عزیزمان ایران به ایجاد هیجان کاذب در این بازار رو آوردند و با استدلال تورم انتظاری در این بخش، متقاضیان را متقاعد به خرید زودهنگام کردند که باعث رشد سریعتر از موعد قیمت ها شدند. ولی کارشناسان معتقدند عطش فعلی بازار مسکن به تدریج فروکش می کند و تا یک سال آینده این حوزه وارد رکود خواهد شد. بنابراین دود این واکنش‌ها بعضی بنگاه داران به چشم خریداران فعلی و خود صنف مشاوران املاک می رود.

شکاف ۵۵ درصدی بین وام و قیمت مسکن

از اردیبهشت ماه ۱۳۹۶ تا اردیبهشت ماه ۱۳۹۷ قیمت منزل در پایتخت کشور عزیزمان ایران متری یک میلیون و ۴۵۰ هزار تومان زیاد کردن یافته است. 

اردیبهشت ماه سال ۱۳۹۶ تسهیلات ۱۶۰ میلیون تومانی بانک مسکن ۵۹ درصد ارزش یک منزل ۶۰ متری بر اساس میانگین قیمت شهر پایتخت کشور عزیزمان ایران را پوشش می داد که این رقم هم اکنون به ۴۴.۶ درصد کم کردن یافته هست. به بیان دیگر هم اکنون فاصله حدود ۵۵ درصدی بین قدرت خرید از طریق وام و قیمت مسکن ایجاد شده است هست. این شکاف البته جهت واحدهای ۷۵ متری به عنوان الگوی مصرف عمیق تر هست؛ آیا که بر اساس قیمت های تازه هم اکنون وام ۱۶۰ میلیون تومانی فقط ۳۵.۷ درصد قیمت یک واحد ۷۵ متری پایتخت را در بر می گیرد.

رویکرد سفته بازانه در بازار مسکن

معاملات مسکن شهر پایتخت کشور عزیزمان ایران در اردیبهشت ماه ۱۶.۷ درصد نسبت به ماه مشابه سال گذشته زیاد کردن یافت و به رقم ۱۹ هزار مورد رسید. قیمت ها نیز بالاترین میزان زیاد کردن از سال ۱۳۹۲ به بعد را تجربه کرد و ۳۵ درصد رشد نقطه به نقطه را نشان داد. هم اکنون میانگین قیمت مسکن شهر پایتخت کشور عزیزمان ایران متری ۵ میلیون و ۹۸۰ هزار تومان هست. رصد تراکم معاملات حاکی از آن است که مناطق مرفه نشین و میانگین به اوج همچون مناطق ۱، ۵، ۲، ۴ و ۸ سهم بیشتری از رشد قیمت و معاملات را نسبت به دیگر مناطق داشتند. بر این اساس می توان نتیجه گیری کرد خانوارهای میانگین که نشانه صندوق بعد انداز مسکن یکم بوده اند با جهش یکباره قیمت ها دو مسیر را پیش روی خود می بینند؛ عده ای به خرید واحدهای قدیمی و کوچک متراژ روی آورده اند و عده ای دیگر هنوز تصمیمی جهت خرید نگرفته اند.

سپرده گذاری ۴۱۹ هزار منزل اولی

مقایسه قیمت + خانه متری ۱.۵ میلیون گران شد

تا ۲۰ اردیبهشت ماه سال جاری۴۱۹ هزار و ۳۵۰ نفر در صندوق بعد انداز مسکن یکم، عضویت و سپرده گذاری انجام داده اند که از این تعداد، نزدیک به ۶۰ هزار سپرده گذار تا کنون موفق به دریافت تسهیلات خود در شهرهای متفاوت شده است اند. به بیان دیگر آمار عضویت ها حدود هفت برابر وام گیرندگان هست. با این که سرعت سپرده گذاری نسبت به وقت افتتاح این صندوق در خردادماه ۱۳۹۴ طی سال های بعد زیاد کردن داشته، بر اساس آمار فعلی باید حداقل ۲۵۰ هزار فقره تسهیلات به وقت پرداخت رسیده باشد ولی به نظر می رسد به علت تاثیر عوامل بیرونی بر بازار مسکن، متقاضیان با این میزان وام، قدرت خرید خود را از دست داده اند. از سوی دیگر با توجه به محدودیت منابع گفته می شود بانک مسکن توان پرداخت سالیانه بیش از ۸۲ هزار فقره تسهیلات به منزل اولی ها را ندارد. حتی عده ای از کارشناسان سال گذشته هشدار دادند که ممکن است صندوق بعد انداز مسکن یکم با زیاد کردن سپرده گذاری به سمت ورشکستگی برود.

متقاضیان افتتاح این حساب می توانند بعد از گذشت حداقل دو دوره ۶ ماهه بعد از افتتاح حساب با رعایت میانگین موجودی لازم، از سقف تسهیلات این حساب در شهر پایتخت کشور عزیزمان ایران جهت هر نفر ۸۰ میلیون تومان (زوجین ۱۶۰ میلیون تومان)، مراکز استان ها و شهرهای بالای ۲۰۰ هزار نفر ۶۰ میلیون تومان و در سایر شهرها ۴۰ میلیون تومان استفاده کنند. مدت وقت بازپرداخت تسهیلات اخیرا از ۱۲ به ۱۵ سال زیاد کردن یافته و به این ترتیب مبلغ قسط وام ۸۰ میلیون تومانی در هر ماه ۶۷۵ هزار تومان می شود. قیمت سود این نوع وام نیز در بافتهای فرسوده ۶ درصد و در سایر نقاط شهری ۸ درصد هست. این قیمت سود، پایین ترین قیمت تسهیلات در سیستم بانکی محسوب می شود. طبق بررسی ها هم اکنون سهم منزل اولی ها از معاملات مسکن شهر پایتخت کشور عزیزمان ایران ۹ درصد است که رقم چندان بالایی نیست.

از اردیبهشت ماه ۱۳۹۶ تا اردیبهشت ماه ۱۳۹۷ قیمت منزل در پایتخت کشور عزیزمان ایران متری یک میلیون و ۴۵۰ هزار تومان زیاد کردن یافته است. 

بررسی علت پایین بودن سهم منزل اولی ها از بازار مسکن پایتخت کشور عزیزمان ایران به ناکافی بودن مبلغ این نوع وام نسبت به قیمت مسکن مربوط می شود. در شرایطی که وام مسکن در کلان شهر پایتخت کشور عزیزمان ایران ۴۴.۶ درصد قیمت مسکن را پوشش می دهد، این رقم در کشورهای توسعه یافته بیش از ۸۰ درصد است.

از سوی دیگر زیاد کردن سقف تسهیلات در دستور کار قرار ندارد. سال گذشته وزارت راه و شهرسازی پیشنهاد داده بود سقف وام ۱۶۰ میلیون تومانی به ۲۰۰ میلیون تومان زیاد کردن پیدا کند که هنوز با آن موافقت نشده هست. در این شرایط خانواده هایی که در کلان شهرها قصد خرید مسکن دارند باید بخش مهمی از قیمت ملک را تهیه کنند تا بلکه بتوانند با استفاده از تسهیلات به عنوان مکمل، یک واحد مسکونی خریداری کنند.

مقایسه قیمت + خانه متری ۱.۵ میلیون گران شد

میزان سپرده گذاری در بانک عامل بخش مسکن جهت خرید نخستین منزل به وسیله خانوارها در آخر سال گذشته ۵۱ درصد زیاد کردن داشته هست. این آمار که به وسیله مدیر امور ارتباطات و حوزه مدیریت بانک مسکن اعلام شده است حاکی از آن است که حجم تقاضا جهت خرید واحدهای با قیمت حداکثر ۱۶۰ میلیون تومان در بازار مسکن زیاد کردن یافته ولی شواهد و آمار و ارقام معاملات نشان می دهد که سرمایه گذارانی که معمولا اقدام به خرید و فروش منزل های گران قیمت می کنند در سه ماهه نهایی سال قبل، نقش بیشتری در بازار مسکن ایفا کردند و متقاضیان واقعی به امید ثبات یا کم کردن قیمت ها در انتظار نشسته اند.

واژه های کلیدی: ایران | بازار | میلیون | تسهیلات | اردیبهشت | اخبار اقتصادی و بازرگانی

مقایسه قیمت + خانه متری ۱.۵ میلیون گران شد

مقایسه قیمت + خانه متری ۱.۵ میلیون گران شد

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : blogzz